بوتاکس

اگر جزو آن دسته آدم‌هایی هستید که این روزها آینه با شما زیادی رو راست شده و خط و خطوط صورت‌تان را بیشتر از قبل به روی‌تان می‌آورد، چه تقصیر، پای عبور سال‌ها باشد و چه دست ژنتیک و خلاصه به هر دلیل موجه و غیرموجهی بدون شک به فکر رفع و رجوع این مشکل ظاهری افتاده‌اید، پس در همین راستا کاملا طبیعی است که اولین گزینه موردنظرتان استفاده از بوتاکس باشد. شاید از کسانی باشید که تا به حال سوزن بوتاکس به پوست‌تان نخورده باشد بنابراین اصلا بعید نیست اگر اطلاعات کافی در اختیار نداشته باشید. در این صورت این مطلب را از دست ندهید

یک هفته پیش از تزریق باید بدانید

برای تزریق بوتاکس درست مانند خیلی از عمل‌های جراحی دیگر نباید پیش از اقدام به تزریق از داروی خاصی استفاده کنید. در این زمینه بهتر است قبل از اقدام و در صورتی‌که داروی به‌خصوصی مصرف می‌کنید حتما درباره نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید. استفاده همزمان از برخی داروها و پشت سر آن تزریق بوتاکس ممکن است سبب کبودی ناحیه‌ای شود که تزریق در آن قسمت انجام شده است پس حتما در گام اول در این باره تایید پزشک خود را بگیرید. درواقع در چنین مواقعی فهرستی از داروها وجود دارد که شما باید قبل از تزریق بوتاکس از مصرف آنها خودداری کنید. این فهرست را از پزشک خود بخواهید یا دست‌کم شفاهی با او در این باره مشورت کنید. اگر باردار هستید به هیچ عنوان نباید از بوتاکس استفاده کنید. همچنین افرادی که از بیماری‌های عضلانی رنج می‌برند به‌خصوص بیماری‌های اعصاب عضلانی باید درباره استفاده از تزریقات بوتاکس بسیار احتیاط کنند و چه بسا اصلا سراغ چنین تزریقی نروند. باز هم مشاوره با پزشک می‌تواند بهترین گزینه برای تصمیم‌گیری درباره این مسئله باشد.

 بوتاکس اول، دوم و…

اولین اثرگذاری بوتاکس در فاصله‌ زمانی بین ۲ تا ۶ ماه طول خواهد کشید. خب این ماندگاری بین افراد مختلف متفاوت است. درواقع برای کسانی‌که اولین تزریق را تجربه می‌کنند نکته قابل اهمیت زمان تزریق بعدی است. باید در این زمینه کاملا آگاهانه عمل شود، چون زمان تزریق بعدی باید وقتی اتفاق بیفتد که تزریق اول تاثیر خود را از دست داده باشد. شما به مرور زمان متوجه خواهید شد که هر تزریق چند ماه برای‌تان جواب خواهد داد. البته نباید برای تزریق دوم آنقدر صبر کنید تا تاثیر اولین بوتاکس کاملا از بین برود. زمانی که بوتاکس اول ضعیف شده و اثرات تزریق کم‌کم در حال از بین رفتن است باید برای تزریق بعدی اقدام کنید. درواقع هدف از تزریق بوتاکس این است که ماهیچه‌ها از کار کردن باز داشته شوند و قرار بر این است که ماهیچه‌ها کشته شوند نه اینکه دوباره بازسازی شوند. بعد از ۲ سال تزریق در فاصله‌های زمانی مشخص، ماهیچه‌ها دیرتر از سابق خودشان را ریکاوری می‌کنند.

بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است. تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد. یک روش سریع و نسبتا غیر تهاجمی است.

برای درمان چروکهای پیشانی و کنار چشم ها (در مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) میتوان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت و ایجاد چروکها جلوگیری شود.

هم اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده را از نظر زیباسازی صورت دارد و هنرپیشه های هالیوودی بیشترین مصرف کنندگان این ماده هستند.

اثرات بوتاکس بسته به تزریقات قبلی بین ۳ تا ۶ ماه به طول می انجامد و به طور متوسط هر ۳ تا ۶ ماه یکبار تجدید می شود .
شاید برای بعضی از افراد این سوال پیش بیاید که اگر تزریق بوتاکس در دوره های تعیین شده تکرار نشود آیا پوست از حالت قبل بدتر خواهد شد؟ در جواب این سوال باید گفت خیر در صورت عدم تمدید بوتاکس ، پوست فقط به حالت قبل بر خواهد گشت و حتی امکان دارد پس از چند مرتبه تزریق ، مقداری از چین و چروک ها کمرنگ تر هم شوند .

تزریق بوتاکس بین ۱۰ الی ۲۰ دقیقه به طول می انجامد و شروع اثر آن بین ۴ تا ۷ روز است

بوتاکس چگونه اثر می کند :

ماهیچه ها برای حرکت از اعصاب دستور می گیرند و این فرمان توسط یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین به ماهیچه ها می رسد . بوتاکس از ترشح استیل کولین و در نتیجه منقبض شدن ماهیچه جلوگیری می کند و باعث صاف شدن جای چین و چروک می شود .

چه محل هایی برای تزریق بوتاکس مناسب است :

خطوط اخم (بین دو ابرو)
خطوط افقی پیشانی
چین و چروک های کنار چشم
چین و چروک های گردن
خطوط خنده

photo_2016-02-14_11-07-57

اثر درمانی بوتاکس در چروک های اطراف پیشانی

احتیاط های لازم برای جلوگیری از افتادگی پلک (پتوز) در تزریق بوتاکس

پس از تزریق از بیمار خواسته می شود که به مدت ۴-۲ ساعت به صورت عمود (نشسته و ایستاده) بماند و تا آنجا که می تواند در ۳۰ تا ۶۰ دقیقه اول اخم کرده تا توکسین متصل شود. تجربه ما نشان داده است که تشویق به انجام انقباض عضلات اخم و اتصال پس از آن، مقدار توکسین موجود جهت انتشار را کاهش داده و از ایجاد مشکلاتی نظیر پتوز می کاهد.

بوتاکس مناسب چه کسانی است؟
برخی افراد عادت دارند هنگام صحبت کردن، حرکت کردن، مطالعه یا قرار گرفتن زیر نور آفتاب به طور ناخودآگاه با عضلات صورت‌شان بازی کرده و اخم کنند. این افراد خیلی زود دچار چین و چروک می‌شوند و بهتر است بوتاکس تزریق کنند. همچنین کسانی که دچار چروک‌های ظریف شده‌اند می‌توانند برای جلوگیری از پیشرفت آنها بوتاکس تزریق کنند. اما کسانی که عادت به بازی با عضلات صورت‌شان ندارند لزومی برای انجام این تزریق نیز نخواهند داشت.

سم بوتولیوم (بوتاکس، اونا بوتونیلیوم توکسین نوع A) ماده ای است که بیش از یک قرن است شناخته شده و بیش از ۵۰ سال است که از آن برای اهداف پزشکی استفاده می شود. استفاده های اولیه از آن برای تنبلی چشم (انحراف چشم یا استرابیسم)، بلفارواسپاسم (ناتوانی در حرکت دادن پلک به شیوه هایی خاص) و کجی گردن (دیستونی گردن) بود.

در سال ۲۰۰۲، استفاده از بوتاکس برای بهبود و شل کردن خطوط اخم روی پیشانی در ناحیه (گلابلا) بین چشم ها به اثبات رسید و بنابر تخمین های بدست آمده از اطلاعات تهیه شده توسط شرکت آلرگان از آن زمان به بعد برای بیش از ۱۱ میلیون بیمار به صورت موفقیت آمیز استفاده شده است. در سال ۲۰۰۴، استفاده از بوتاکس برای درمان عرق کردن (تعریق بیش از اندازه) و در سال ۲۰۱۰، استفاده از آن برای درمان میگرن به اثبات رسید.

یک تصور عمومی غلط این است که بوتاکس در واقع عضلات صورت را فلج می کند. اگرچه با تزریق ژل و بوتاکس چنین چیزی می تواند اتفاق بیفتد ولی بیشتر پزشکان تلاش می کنند درست مقداری را تزریق کنند که به بیمار اجازه می دهد فعالیت محدودی (در آن ناحیه) داشته باشد نه آن مقدار خیلی زیادی که اجازه دهد در آن ناحیه فعالیت بیش از حد داشته باشند.

بیماران باید بدانند که بوتاکس برای جلوگیری از  نشان دادن حالات و عواطف آن ها استفاده نمی شود بلکه استفاده می شود تا به آسانی جلوی اخم کردن و حالات زشت و پر چین و چروک چهره آن ها را که به عادت ناخواسته تبدیل شده اند بگیرد. هنگامی که تزریق بوتاکس به درستی صورت بگیرد، بیشتر افراد به جز جراحان زیبایی آموزش دیده متوجه نخواهند شد که عمل تزریق بوتاکس انجام شده بلکه به سادگی فکر می کنند که بیمار آرام تر و شادتر به نظر می رسد.

تزریق پرکننده گونه

هنگامی که جوان تر هستیم، گونه ها شکل برجسته زیبایی دارند. پر بودن آن ها باعث انعکاس نور از همه جهات می شود که این چیزی است که امیدواریم با تزریق پر کننده های گونه آن را دوباره بدست آوریم. پرکننده ها هم می توانند نواحی صاف گونه یا حتی گودافتادگی های زیر گونه ها را که به خاطر گونه های تورفته ظاهر بدی به انسان می دهند را درمان کنند. پر کردن این نواحی نرمی و جوانی ایی را بدست می دهد که اگر عمل به درستی انجام شده باشد کاملا طبیعی به نظر می رسد.

هنگامی که پرکننده های ژل مانند در خطوط ناشی از بالا رفتن سن، چین و چروک ها و گودافتادگی ها (مانند خطوط خنده و خطوط ناشی از سیگار کشیدن) قرار بگیرند مانع از به آسانی تا خوردن پوست می شوند و از شما در مقابل پیری زیاد و از دست دادن کلاژن بیشتر در این نواحی محافظت می کنند.

هنگامی که از پرکننده های پوستی برای پر کردن و بهبود ویژگی های صورت مثلا در لب ها، گونه ها، چانه و بینی و جاهایی که حجم آن ها از دست رفته استفاده می شود نه تنها این پرکننده ها نقش بهبود دهنده آرایشی را ایفا می کنند بلکه با عمل کردن مانند یک پد زیرسازی جلوی عمیق تر شدن تاخوردگی ها و چین و چروک ها را می گیرند؛ به علاوه ممکن است باعث تحریک رشد کلاژن در زیر چین و چروک ها شوند.

تزریق چربی به گونه ها یک عمل جزیی است که در آن سلول های چربی از بدن (معمولا از نواحی شکم یا باسن) گرفته می شوند و دوباره در گونه ها قرار داده می شوند. انتظار می رود مقداری از چربی تزریق شده دوباره جذب شود درحالی که مابقی به صورت تقریبا پایدار باقی بماند.این عمل می تواند در مطب و با استفاده از بی حسی موضعی انجام شود.

بعد از آن بیشتر بیماران تنها مقدار کمی تورم خواهند داشت. هر کس به گونه ای متفاوت واکنش نشان می دهد ولی بیشتر تورم ظرف یک هفته یا کمی بیشتر و کمتر فروکش می کند و “نتایج نهایی” ظرف ۱ تا ۲ ماه خود را نشان می دهند. بیشتر بیماران پیوند بافت چربی به گونه ها ظرف چند روز به راحتی به سر کار باز می گردند.

تزریق ژل برای بزرگ کردن سینه ها

ژل پولی اکریل آمید (PAGG) ابتدا در اواخر دهه ۱۹۸۰ در اوکراین ساخته شد و به عنوان یک بیو ماده یا ماده زیستی برای “بزرگ کردن سینه بدون نیاز به عمل جراحی” معرفی گردید. از آنجایی که استفاده از PAAG در بیشتر کشورها ممنوع شده است امروزه تزریق ژل به ندرت صورت می گیرد ولی عواقب و عوارض بلند مدت آن می توانند وخیم باشند.

روش ها

۱۰۶ بیمار شناسایی شده اند که بین سال های ۱۹۹۸ تا۲۰۰۹ به خاطر عوارض ناشی از PAAG به صورت متوالی در سه بیمارستان آموزشی اوکراین عمل شده اند. کلیه ویژگی های اجتماعی- جمعیتی، بالینی و درمانی مرتبط جمع آوری شدند.چهل و پنج نفر (۴۲ درصد) از بیماران برای پیگیری های بالینی در دسترس بودند.

نتایج

در اکثریت ۸۸% PAAG در هر دو سینه تزریق شده بود. مقدار متوسط PAGG تزریق شده ۲۳۰ میلی لیتر در هر سینه ( دامنه: ۵۰-۴۰۰) بود. سن متوسط در هنگام تزریق ۲۹ سال (دامنه: ۱۷-۴۹) و زمان متوسط از تزریق تا بروز عوارض ۱/۶ سال (SD=1/4) بود.

علایم ظاهر شده پیش از دبریدمان (برداشتن بافت های مرده) عبارت بودند از درد در ۸۵ بیمار (۸۰%)، سفت شدن سینه در ۷۹ بیمار (۷۴%)، تغییر شکل سینه در ۷۷ بیمار (۷۳%)، تشکیل توده در ۵۷ بیمار (۵۴%)، حرکت ژل از یک قسمت به قسمت دیگر در ۳۹ بیمار (۳۷%)، فیستول (باز شدن مجرا بین دو قسمت) در ۱۷ بیمار (۱۶%) و ترشح ژل در ۱۲ بیمار (۱۱%).

مداخلات جراحی در ۱۹۹ سینه عبارت بودند از تنها تخلیه ژل در ۱۰۷ بیمار (۵۴%) یا تخلیه ژل به همراه ماستکتومی جرئی در ۶۵ بیمار (۳۳%)، ماستکتومی جزئی و برداشتن جزئی عضله پکتورالیس در ۱۲ بیمار (۶%) یا ماستکتومی زیر جلدی در ۱۵ بیمار (۷%). از ۱۹۹ بیماری که سینه آن ها عمل شد بر روی ۸۶ بیمار (۴۳%) بازسازی مبتنی بر امپلنت سینه فورا و در ۵۸ بیمار (۲۹%) این بازسازی با تاخیر انجام شد.

تزریق PAAG می تواند صدمات جبران ناپذیری به سینه زده بیمار را ناگزیر از انجام عمل های دبریدمان پیچیده و حتی ماستکتومی و بازسازی سینه کند. علی رغم مداخلات جراحی متعدد، هنوز هم در عکس های سینه که متعاقب آن مداخلات گرفته شده اند باقیمانده های ژل یافت می شوند. هر چند تزریق PAAG در بسیاری از کشورها ممنوع است ولی اخیرا تزریق انواع مختلفی از مواد بدون دانستن اثرات بلند مدت آن ها صورت می گیرد. (بدین ترتیب) آگاه ساختن عموم از مشکلات مواد قابل تزریق برای بزرگ کردن سینه امری موجه است.

ناحیه ای که قرار است درمان شود از قبل از طریق بی حسی موضعی بی حس می شود که این به میزان کم ناراحتی ایجاد می کند. پس از آن عمل بسیار بدون درد است و تنها یک احساس خفیف “کشیده شدن” ممکن است وجود داشته باشد.

اثرات

متوسط زمانی که نتایج مکرولین (Macrolane) باقی خواهد ماند ۱۲ ماه است ولی چنین چیزی به عوامل بسیاری شامل سن، شیوه زندگی و انتظارات اولیه بستگی دارد. با این وجود، مطالعاتی وجود دارند که تایید می کنند ۷۵% از بیماران درمان شده با مکرولین هنوز در ماه دوازدهم احساس می کنند که نوعی بهبودی وجود دارد.

مقدار متوسط تزریق مکرولین در ابتدا ۱۰۰ میلی لیتر در هر سینه است و به بیماران توصیه می شود که معمولا به افزودن حدود نیمی از آن مقدار یعنی مقدار تقریبی ۵۰ میلی لیتر به هر سینه در ماه دوازدهم اقدام کنند. اثرات انباشته این درمان ادامه می یابد و در درمان های آینده بیمار به تزریق کمتر و کمتر و اغلب باز هم کمتر نیاز خواهد داشت بنابراین هر بار هزینه هم پایین می آید. در نهایت، مراقبت و نگهداری خیلی کم و نه به طور مکرر نیاز خواهد بود.

مزایای بزرگ کردن سینه به روش بدون جراحی

حتی اگر در درمان مکرولین امکان دستیابی به افزایش حجمی مشابه عمل های جراحی ایمپلنت سیلیکون وجود نداشته باشد (با مکرولین امکان افزایش سایز تا یک و نیم برابر وجود دارد) و حتی اگر دوام درمان مکرولین به اندازه بیشتر عمل های جراحی سنتی زیاد نباشد باز هم درمان با مکرولین مزایای زیادی دارد مانند:

عدم وجود جای زخم ناشی از جراحی

عدم نیاز به بیهوشی کامل

عدم نیاز به ماندن در بیمارستان در طول شب. این عمل در واقع عملی است که در روزانجام می شود و بیمار معمولا می تواند بلافاصله بعد از خروج از بیمارستان به سر کارهای معمول و طبیعی روزانه خود بازگردد.

عدم نیاز به مرخصی گرفتن

شکل بهتر، برخلاف کپسول سیلیکون از قبل طراحی شده که در عمل جراحی استفاده می شود، مکرولین نوعی ژل است که می تواند به شکل مورد نظر درآید.مکرولین با ماموگرافی که برای تشخیص سرطان سینه بکار می رود تداخل ندارد.

عدم وجود جسم خارجی در سینه. مکرولین از اسید هیارولونیک ساخته شده که به طور طبیعی در بدن یافت می شود.

عوارض جانبی

ممکن است بیمار برای دو هفته اول در سینه ها کاملا احساس سفتی کند زیرا مکرولین آب را به خود جذب می کند ولی این مسئله به سادگی حل می شود. مقدار کم کبودی و کوفتگی هم معمولا ظرف ۱-۲ هفته برطرف می شود. گهگاه می توان ناراحتی خفیفی را در قفسه سینه حس کرد اما استامینوفن (پاراستامول) معمولا برای تسکین درد خیلی موثر است. همچنین به میزان خیلی کمی ریسک عفونت یا واکنش آلرژیک وجود دارد.

بوتاکس برای چانه

گودی چانه معمولا به خاطر عضله چانه ای بیش فعال بوجود می آید. عضله چانه ای یک جفت عضله روی راس چانه است که به کنترل حرکت لب پایینی کمک می کند. بیمارانی که گودی چانه دارند اغلب می توانند با تزریق بوتاکس بهبود قابل ملاحظه ظاهر چانه را تجربه کنند.

با تزریق دقیق بوتاکس در محل مناسب، عضله چانه ای می تواند شل و راحت شده ناحیه گودافتاده را صاف کند. بوتاکس یک تعدیل کننده عصبی است که رسیدن سیگنال های عصبی به عضله را متوقف می کند به گونه ای که عضله دیگر منقبض نمی شود.

چنین چیزی باعث شل شدن آن ناحیه و کمتر نمایان بودن گودافتادگی ها می شود. ممکن است بیمارانی که گودی چانه و چین و چروک های خیلی عمیقی دارند بهترین نتایج را از تزریق پرکننده های صورت یا ترکیبی از پرکننده ها و بوتاکس تجربه کنند.

 هزینه تزریق بوتاکس

بسته به شخص بیمار، ناحیه تحت درمان و نتیجه مورد نظر فرق می کند. مشورت با یکی از تزریق کننده های باتجربه  را در برنامه خود قرار دهید به طوری که او بتواند یک برنامه درمانی درخور نیازهای شما را فراهم آورد. آنگاه می توان هزینه درمان با بوتاکس را سنجید.

لیفت ابرو با بوتاکس

از بوتاکس به طور موثری برای بالا بردن ابرو استفاده می شود. بوتاکس از طریق شل کردن عضلاتی که پیشانی را به پایین می کشند عمل می کند. هنگامی که بوتاکس به عضلات اخم دقت و چین دهنده ابرو تزریق می شود، عضلات شل می شوند و دیگر پیشانی را درقسمت نزدیک بینی به پایین نمی کشندو بدین ترتیب به پیشانی اجازه داده می شود که بالا برود. همچنین خط اخم هم کمتر می شود.

هنگامی که بوتاکس به قسمت بالایی، کناری یا بیرونی عضله حلقوی چشم یا عضله بالای چروک های گوشه چشم تزریق می شود عضله شل می شود، دیگر قسمت بیرونی پیشانی را پایین نمی کشد و به پیشانی اجازه داده می شود که بالا برود.

دو عضله بزرگ روی پیشانی یا عضلات فرونتالیس پیشانی را نگاه داشته به بالا می کشند. (این در حالی است که) عضلات مربوط به اخم و چروک های گوشه چشم در مقابل عمل عضلات فرونتالیس پیشانی را به پایین می کشند. هنگامی که عضلات مربوط به اخم و چروک های گوشه چشم توسط بوتاکس شل شوند، عضله فرونتالیس می تواند بدون هیچ مانعی پیشانی را بالا بکشد.

هزینه

این تزریق را بر طبق مقدار بوتاکس مصرفی قیمت گذاری می کنند.

در یک درمان معمول می توان ۲۵ تا ۵۰ IUاستفاده کرد. احتمالا برای اینکه یک متخصص باتجربه مورد تایید هیئت مدیره و  دارای بورد تخصصی درمان شما را انجام دهد مبلغ بیشتری خواهید پرداخت ید.

بسته به شمار نواحی درمان شده و شمار واحدهای استفاده شده (باید گفت که) هر چه IUهای مصرفی بیشتر باشد و شمار نواحی درمان شده رقم بزرگ تری باشد هزینه هر واحد کمتر می شود.

مواظب تزریق کردن های ارزان قیمت باشید. برخی خدمات دهندگان  مواد را رقیق می کنند و قیمت را پایین می آورند. اگر چنین اتفاقی بیفتد تاثیرگذاری درمان کمتر بوده دوام زیادی نخواهد داشت.

از پزشک خود درمورد اینکه رقیق کردن چگونه انجام می شود سوال کنید. باید در هر ۱/۰ سی سی از محلول ۵/۲ IU وجود داشته باشد بنابراین یک سرنگ با ظرفیت ۱ سی سی باید ۲۵ IU داشته باشد.

بوتاکس برای بینی

همچنین می توان از بوتاکس به عنوان بخشی از عملیات بدون نیاز به جراحی بر روی بینی و به منظور شل کردن ماهیچه ای که نوک آن را به طرف پایین می کشد استفاده کرده ظاهری رو به بالا برای آن ایجاد کرد یا “خطوط استخوانی” روی طرفین بینی و در نزدیکی نوک آن را ملایم کرد.