مشکلات فکی ، عاملِ بروز سردرد

چه نوع مشکلی ممکن است داشته باشید؟

اگر دندان های تان خوب روی هم قرار نمی گیرند ، ممکن است نه تنها دندان های تان به خودیِ خود ، بلکه لثه ها ، مفصل گیجگاهیِ فک تحتانی (temporo-mandibular joint) یا ماهیچه هایی که فک تان را حرکت می دهند نیز ممکن است دچار مشکل باشند. این مشکلات را “اُکلوژن” می نامند.

دندان ها

دندان هایی که به ردیف نیستند ، به شدت دچار فرسودگی یا مدام در حال شکستن هستند ، پرکردگی هایی که دچار شکستگی (fracture) می شوند یا کراون هایی که لق می شوند ، همگی ممکن است نشانه هایی از مشکلات اُکلوژن باشند. ممکن است موقع گاز زدن (بایت) ، دندان های تان حساس شوند یا به طور مداوم دچار درد و ناراحتی شوند.

لثه ها

امکان دارد با بایت نادرست ، لقی دندان یا تحلیل رفتگی لثه نیز در وضعیت بدتری قرار گیرد.

مفصل گیجگاهیِ فک تحتانی (TMJ)

تِق تِق صدا کردن ، احساس ساییدگی یا دردِ مفاصل فک ، زنگ زدن یا وز وزِ گوش ها و مشکلاتی هنگام باز و بسته کردن دهان ، همگی می توانند به این دلیل باشند که دندان های تان به طور صحیح روی هم قرار نمی گیرند.

ماهیچه ها

اگر فک تان در وضعیت مناسب قرار نمی گیرد ، ماهیچه هایی که فک را حرکت می دهند می بایستی سخت تر کار کنند و دچار خستگی می شوند. این امر منجر به انقباض و اسپاسم ماهیچه ای می شود. نشانه های عمده ی آن ، سردردهای مداوم یا میگرن به خصوص اوایل صبح ، درد پشت چشم ها ، درد سینوس و گردن درد و دردِ شانه ها هستند. در برخی مواقع حتی ماهیچه های پشت هم دچار مشکل می شوند.

چگونه می توان این مشکل را تشخیص داد؟

بسیاری از افراد دچار مشکلات اُکلوژن و دندان های از دست رفته هستند ، ولی هنوز هیچ نشانه ای از آن نمی بینند چرا که خود را با مشکلات شان وفق داده اند. هر از گاهی ، زمانی که دچار استرس و تنش بیش از اندازه می شوند ، نشانه های آن ممکن است ظاهر شوند و سپس بلافاصله از بین می روند. یا ، دندان ها یا لثه های تان ممکن است به طور مستقیم تحت تاثیر این مشکل قرار گیرند و به جای سردرد ممکن است دچار چنین مشکلاتی شوید:

  • دندان های مسطح (flattened) ، دندان های فرسوده
  • شکستگیِ دندان ها ، پرکردگی و کراون
  • لق شدن دندان ها
  • حساسیت مداوم دندان های تان نسبت به تغییر دما
  • دندان درد بدون هیچ دلیل مشخصی

اگر فکر می کنید دچار یکی از این مشکلات هستید ، با دندانپزشک تان مشورت کنید.

ممکن است احساس کنید دندان های تان را روی هم فشار می دهید یا به هم می سایید ، گرچه بیشتر افرادی که این کار را انجام می دهند ، ناخودآگاه این عمل را انجام می دهند. در برخی مواقع دلیل آن اضطراب است ، ولی به طور کلی بیشترِ افراد ، زمانی که رویِ کاری تمرکز می کنند ، مشغولِ کار منزل ، باغبانی ، مکانیکی خودرو ، تایپ و از این قبیل هستند ، دندان های خود را روی هم فشار می دهند.

ممکن است صبح از خواب بیدار شوید و ببینید که فک تان دچار گرفتگی است یا هنگام قرار دادن دندان های تان روی یکدیگر حس می کنید دندان ها حساس شده اند. شاید دلیل آن این است که هنگام خواب دندان های تان را روی هم فشار داده اید یا به هم ساییده اید. بیشتر افرادی که دندان های شان را به هم می سایند ، این کار را حالت خواب انجام می دهند و ممکن است از آن آگاهی نداشته باشند.

اگر دچار سردردهای شدید ، گردن درد یا دردِ شانه ها هستید ، شاید آن را ناشی از مشکلات احتمالی فک تشخیص نداده اید. یا امکان دارد به طور مداوم در یک طرف صورت تان ، اطراف گوش ها یا در مفاصل فک تان درد و ناراحتی احساس کنید یا در حرکت دادن فک مشکل داشته باشید. این مشکلات را مشکلاتِ مفصل گیجگاهیِ فک تحتانی (TMJ) می نامند.

اگر در بخش عقب دهان برخی از دندان های تان را از دست داده اید ، امکان دارد این موضوع منجر به بایت نامناسب و نامتعادل شود که خود عاملی برای ایجاد فشار نامناسب روی دندان های تان است.

تمامی این عوامل را در کنار هم ، سندروم TMJ می نامند.